ArkansasRunner.com

 

 


Panther XC Senior High Invitational 5K
Siloam Springs, AR -- September 24, 2005
-- return to previous page --
  Place  Senior Boys                School                    Points                Time
=========================================================================================
    1    Aaron Hamilton             Rogers                       1               17:09.0
    2    Eric Molina                Rogers                       2               17:26.0
    3    Tyler Beaver               Har-Ber                      3               17:30.0
    4    Justin Ferriel             Bentonville                  4               17:40.0
    5    Stephen Hammond            Bentonville                  5               17:46.0
    6    Sam James                  Bentonville                  6               17:47.0
    7    Taylor Surley              Rogers                       7               17:51.0
    8    Zachary Ray                Van Buren                    8               17:59.0
    9    Robert Menchaco            Jay                          9               18:02.0
   10    Chris Ariola               Shiloh Christian            10               18:05.0
   11    Brendan Sickles            Van Buren                   11               18:06.0
   12    Kevin Holland              Rogers                      12               18:23.0
   13    Daniel Rakes               Springdale                  13               18:25.0
   14    Aaron Edwards              Berryville                  14               18:28.0
   15    Brian Martin               Rogers                      15               18:31.0
   16    Kobe Johnson               Rogers                      16               18:43.0
   17    Rob Gulliver               Springdale                  17               18:47.0
   18    Clayton Clark              Bentonville                 18               18:55.0
   19    Christopher McNight        Bentonville                 19               18:55.0
   20    Cobie Armstrong            Rogers                      20               18:57.0
   21    Forrest Roth               Rogers                                       18:57.0
   22    Luke Smith                 Prairie Grove                                19:02.0
   23    Heath Beckham              Van Buren                   21               19:08.0
   24    Mikey Hammond              Bentonville                 22               19:12.0
   25    Michael Williams           Bentonville                 23               19:15.0
   26    Curtis Bedor               Siloam Springs              24               19:17.0
   27    Luis Ramirez               Berryville                  25               19:18.0
   28    Stephon Ferriel            Bentonville                                  19:24.0
   29    Chris Gray                 Paris                                        19:25.0
   30    John McGowan               Springdale                  26               19:26.0
   31    Brett Foster               Greenland                   27               19:31.0
   32    Layne Nixon                Har-Ber                     28               19:32.0
   33    Nick Brill                 Siloam Springs              29               19:32.0
   34    David Chinchilla           Van Buren                   30               19:33.0
   35    Jonathan Orr               Jay                         31               19:44.0
   36    unknown                                                                 19:50.0
   37    Luis Orellana              Springdale                  32               19:51.0
   38    Spencer Berkley            Berryville                  33               19:51.0
   39    Jacob Rutledge             Springdale                  34               19:52.0
   40    Patrick Pryor              Greenland                   35               19:53.0
   41    Zane Bennett               Van Buren                   36               19:56.0
   42    Matt Fryantt               Rogers                                       19:56.0
   43    Chuck Sparks               Bentonville                                  19:59.0
   44    Chaz Dunn                  Bentonville                                  20:01.0
   45    Aaron Killingsworth        Berryville                  37               20:04.0
   46    John Martin                Rogers                                       20:05.0
   47    Oscar Chacon               Springdale                  38               20:06.0
   48    Brandon Bishop             Van Buren                   39               20:06.0
   49    Rodney Sasse               Bentonville                                  20:07.0
   50    David Corkern              Bentonville                                  20:10.0
   51    James Walton               Bentonville                                  20:12.0
   52    Sayed Bushnag              Van Buren                   40               20:26.0
   53    Matt Mason                 Alma                        41               20:27.0
   54    Brent McArthur             Jay                         42               20:28.0
   55    Blake Breeden              Van Buren                                    20:34.0
   56    Wesley Collins             Van Buren                                    20:35.0
   57    Fares Trinidad             Siloam Springs              43               20:36.0
   58    Josh Johnson               Bentonville                                  20:36.0
   59    Juan Fuentes               Van Buren                                    20:38.0
   60    Daniel Heffron             Rogers                                       20:43.0
   61    Phillip Sandifer           Alma                        44               20:44.0
   62    RJ McClain                 Jay                         45               20:48.0
   63    Lance Ellington            Bentonville                                  20:50.0
   64    Gilberto Martinez          Rogers                                       20:52.0
   65    Michael Leakey             Van Buren                                    20:57.0
   66    Aaron Sabatini             Springdale                  46               20:57.0
   67    Chris Erhardt              Lincoln                                      20:58.0
   68    Paul Ussery                Springdale                                   20:59.0
   69    Rafael Jaime               Van Buren                                    21:02.0
   70    Jarrett Coffelt            Bentonville                                  21:03.0
   71    Derrick Dillard            Rogers                                       21:04.0
   72    Lucas Bennett              Van Buren                                    21:04.0
   73    Austin Robertson           Farmington                                   21:08.0
   74    Joe Chewey                 Jay                         47               21:11.0
   75    Mason Hankins              Har-Ber                     48               21:15.0
   76    Ric Frisby                 Siloam Springs              49               21:15.0
   77    Blane O'Bannon             Siloam Springs              50               21:20.0
   78    Trey Halliburton           Rogers                                       21:21.0
   79    Bartt Foster               Greenland                   51               21:25.0
   80    Kaleb Houston              Huntsville                                   21:27.0
   81    Derrick Smotherman         Alma                        52               21:27.0
   82    Josh Melcher               Elkins                                       21:29.0
   83    Charles Collins            Van Buren                                    21:29.0
   84    Abuid Gonzalez             Bentonville                                  21:43.0
   85    Elric Hatley               Alma                        53               21:44.0
   86    Justin Haworth             Bentonville                                  21:45.0
   87    John Lookadoo              Shiloh Christian            54               21:45.0
   88    Adam Thompson              Huntsville                                   21:48.0
   89    Brandon Kelly              Van Buren                                    21:49.0
   90    Trent Babble               Rogers                                       21:50.0
   91    Efrain Aguirre             Van Buren                                    21:51.0
   92    Kelley Crismon             Shiloh Christian            55               21:51.0
   93    Gabriel Breshears          Rogers                                       21:54.0
   94    Nick Stowers               Elkins                                       21:56.0
   95    Jason Bryant               Van Buren                                    21:56.0
   96    Tim Melcher                Elkins                                       21:58.0
   97    Kevin Lunquist             Rogers                                       22:01.0
   98    Scott Kangas               Alma                        56               22:08.0
   99    Alex Groziani              Bentonville                                  22:09.0
   100   Marcus Stokes              Siloam Springs              57               22:10.0
   101   Jorge Rodriguez            Van Buren                                    22:18.0
   102   Van Gillespie              Greenland                   58               22:23.0
   103   Chris Miller               Bentonville                                  22:27.0
   104   Stephen Davis              Siloam Springs              59               22:42.0
   105   Daniel Sbanotto            Springdale                                   22:44.0
   106   Josh Hartsock              Bentonville                                  23:01.0
   107   Josh Frye                  Lincoln                                      23:07.0
   108   Phillip Acosta             Alma                        60               23:16.0
   109   Kirby Clark                Bentonville                                  23:16.0
   110   Jeremiah Nance             Greenland                   61               23:21.0
   111   Levi Farmer                Paris                                        23:24.0
   112   Aubrey Faldon              Van Buren                                    23:24.0
   113   Aaron Wynn                 Har-Ber                     62               23:25.0
   114   James Lovell               Bentonville                                  23:33.0
   115   Eli Pace                   Springdale                                   23:44.0
   116   Ignacio Herrera            Springdale                                   23:49.0
   117   Erik Castro                Rogers                                       23:50.0
   118   Justin O'Dell              Farmington                                   24:05.0
   119   Sam Christmas              Prairie Grove                                24:25.0
   120   Blake Puryear              Har-Ber                     63               24:30.0
   121   Eric Muller                Huntsville                                   24:31.0
   122   Chris Grubbs               Greenland                   64               24:39.0
   123   Jay Gray                   Springdale                                   24:41.0
   124   Sam Chewning               Springdale                                   24:42.0
   125   Spencer Beck               Har-Ber                     65               24:46.0
   126   Justin Roop                Berryville                  66               24:46.0
   127   Jacob Davis                Bentonville                                  25:14.0
   128   Zec Mason                  Elkins                                       25:23.0
   129   Adrian Noel                Greenland                   67               25:28.0
   130   Stuart Power               Bentonville                                  25:31.0
   131   Nathan Drobinstoudt        Eureka Springs                               25:40.0
   132   Dylan Parker               Springdale                                   25:45.0
   133   colby Smith                Har-Ber                     68               25:48.0
   134   Aaron Campbell             Berryville                  69               25:56.0
   135   Kevin Leon                 Siloam Springs                               26:12.0
   136   unknown                                                                 26:28.0
   137   Matt Sweetser              Shiloh Christian            70               26:37.0
   138   Jason Birchard             Springdale                                   26:52.0
   139   Jacob Williams             Farmington                                   27:37.0
   140   Matthew Lackey             Eureka Springs                               27:49.0
   141   Aaron Edenstrom            Jay                         71               27:58.0
   142   Fredrick Linch             Bentonville                                  28:28.0
   143   Jose Luna                  Springdale                                   29:19.0
   144   Mason Whitehouse           Har-Ber                                      30:03.0
   145   Ricky Jones                Siloam Springs                               32:09.0
   146   Simon Johnson              Shiloh Christian            72               32:53.0
=========================================================================================
  Place  Sr. Boys Teams             Score
=========================================================================================
    1    Rogers                     37
    2    Bentonville                52
    3    Van Buren                  106
    4    Springdale                 122
    5    Jay                        174
    6    Berryville                 175
    7    Siloam Springs             195
    8    Har-Ber                    204
    9    Greenland                  232
   10    Alma                       246
   11    Shiloh Christian           261
=========================================================================================
 Place   Senior Girls               School                    Points                Time
=========================================================================================
    1    Melissa Pollreis           Gravette                                     20:04.0
    2    Katie Daulton              Bentonville                  1               20:31.0
    3    Alyssa Potter              Bentonville                  2               20:33.0
    4    Hanna Bryant               Bentonville                  3               21:16.0
    5    Rachel Conley              Rogers                       4               21:23.0
    6    Samantha Sparks            Bentonville                  5               21:33.0
    7    Ellen Hermloncs            Rogers                       6               21:37.0
    8    Natalia Guerrero           Rogers                       7               21:50.0
    9    Rosario Salinas            Rogers                       8               22:14.0
   10    Dawn L'Heureux             Springdale                   9               22:14.0
   11    Brenda Portillo            Rogers                      10               22:15.0
   12    Callie Smith               Eureka Springs                               22:31.0
   13    Olivia Roger               Rogers                      11               22:34.0
   14    Kari Hamilton              Springdale                  12               22:41.0
   15    Michelle Pollreis          Gravette                                     22:46.0
   16    Eailz Valegas              Rogers                      13               22:49.0
   17    Taylor Bishop              Berryville                  14               22:54.0
   18    Danielle Cummon            Rogers                                       22:55.0
   19    Casey Tanner               Jay                                          23:02.0
   20    Staci Pappasorge           Rogers                                       23:15.0
   21    Olivia Torrez              Rogers                                       23:28.0
   22    Andrea McDowell            Bentonville                 15               23:35.0
   23    Martha Gardner             Siloam Springs              16               23:37.0
   24    Mensa Edwards              Jay                                          22:51.0
   25    Jessica Berlin             Siloam Springs              17               23:53.0
   26    Beathany Surgener          Rogers                                       23:55.0
   27    Jessenia Castillo          Rogers                                       23:59.0
   28    Sydney Formon              Harber                                       24:00.0
   29    Amanda Arnold              Rogers                                       24:01.0
   30    Holly Poe                  Bentonville                 18               24:03.0
   31    Haley Bone                 Pea Ridge                                    24:09.0
   32    Kristina Helm              Bentonville                 19               24:12.0
   33    Mellisa Packed             Siloam Springs              20               24:17.0
   34    Megan Plumec               Berryville                  21               24:26.0
   35    Tabita Eperson             Bentonville                                  24:27.0
   36    Tracy Brown                Decatur                                      24:34.0
   37    Katlyn Kinney              Rogers                                       24:37.0
   38    Kristin Esporza            Rogers                                       24:42.0
   39    Ashley Anderson            Berryville                  22               24:47.0
   40    Lauren Clark               Van Buren                   23               24:52.0
   41    Katrinna Torres            Rogers                                       24:53.0
   42    Kaylene Panning            Springdale                  24               25:06.0
   43    Amber Leakey               Van Buren                   25               25:12.0
   44    Melissa Koerber            Berryville                  26               25:16.0
   45    Erin McKinney              Harber                                       25:31.0
   46    Chelsey Smythe             Siloam Springs              27               25:38.0
   47    Beth Campbell              Berryville                  28               25:46.0
   48    Rachel Roughten            Decatur                                      25:51.0
   49    Britney Smith              Greenland                   29               25:56.0
   50    Ginger Recinos             Berryville                  30               26:07.0
   51    Stephanie Glacer           Greenland                   31               26:09.0
   52    Anna Guod                  Springdale                  32               26:15.0
   53    Ashley Baker               Jay                                          26:17.0
   54    Rsbecca Roughton           Decatur                                      26:36.0
   55    Nicole Rodden              Huntsville                                   0:26:43
   56    Sarah Roberts              Farmington                                   26:45.0
   57    Karla Velis                Siloam Springs              33               26:54.0
   58    Nina Owens                 Decatur                                      27:06.0
   59    Kelli Balk                 Siloam Springs              34               27:12.0
   60    Ashley Knapp               Eureka Springs                               27:25.0
   61    Amanda Pelatga             Lincoln                                      27:26.0
   62    Wendy Castillo             Siloam Springs              35               27:32.0
   63    Carmen Careamo             Springdale                  36               27:34.0
   64    Tawnia Shoemaker           Jay                                          27:40.0
   65    Hermania Remirez           Berryville                  37               27:43.0
   66    Channing Cooper            Van Buren                   38               27:48.0
   67    Tadira Rebio               Rogers                                       27:55.0
   68    Selenia Trinidad           Siloam Springs                               27:59.0
   69    Kristen Dunkel             Ozark                                        28:18.0
   70    Brittney Brown             Bentonville                                  28:21.0
   71    Fredrieke Reiners          Van Buren                   39               28:22.0
   72    Casidy Morse               Ozark                                        28:32.0
   73    Kristen Henry              Pea Ridge                                    28:55.0
   74    Erin Borrel                Siloam Springs                               29:17.0
   75    Trudy Lanchowskey          Ozark                                        29:32.0
   76    Brittney Coff              Bentonville                                  29:59.0
   77    Maleen McGibbon            Bentonville                                  30:02.0
   78    Ashley Yanhook             Huntsville                                   31:17.0
   79    Nikki Andrews              Siloam Springs                               31:17.0
   80    Callie Willson             Shiloh Christian                             32:02.0
   81    Terrica Ayers              Lincoln                                      32:26.0
   82    Tiffiney Price             Ozark                                        32:45.0
   83    Jami Cage                  Huntsville                                   32:57.0
   84    Ashley Kinney              Greenland                   40               33:38.0
   85    Megan Endacott             Greenland                   41               33:38.0
   86    Ashley Brown               Greenland                   42               33:50.0
   87    Sarah Fort                 Huntsville                                   34:53.0
   88    Jennifer Froud             Greenland                   43               34:54.0
   89    Brittney Cole              Van Buren                   44               34:55.0
   90    Krisha Garratt             Greenland                   45               35:03.0
   91    Elizabeth Phillips         Bentonville                                  36:50.0
=========================================================================================
  Place  Sr. Girls Teams            Score
=========================================================================================
    1    Bentonville                26
    2    Rogers                     35
    3    Berryville                 111
    4    Siloam Springs             113
    5    Springdale                 113
    6    Van Buren                  169
    7    Greenland                  183